שיטת סאטיה

סאטיה – בסנסקריט: אמת, חוויה מלאה. בפאלית: קשב.

"האדם הוא מכלול מלא, שלם, עצמאי וחופשי ביסודו.
שאיפתו הבסיסית היא להרמוניה, לרווחה אישית ולשקט נפשי.
הדבר העיקרי שנשחק במהלך חייו הוא הרצון החופשי שלו.
כוונתה של שיטת סאטיה היא לאמן וללמד את האדם: קשב עמוק, הוויה וחופש."

נטאלי בן-דוד אלנתן

מהי שיטת סאטיה?

שיטת סאטיה היא דרך הוליסטית ואינטגרטיבית העוסקת בהתפתחותו האישית של האדם.
השיטה פותחה על ידי נטאלי בן-דוד אלנתן מקימה ובעלים של "אימושיין" – בית הספר להוויה, הקשבה וטרנספורמציה. מטרתה היא ללמד ולאמן אנשים להיות חופשיים – להיות ערים ואחראים לעצמם, להבין את מי שהם, ולאפשר לעצמם להיות משמעותיים ותורמים.
שיטת סאטיה מתבססת על הכרה בגדולתו של כל אדם, ומניחה כי יכולתנו להיות אנשים חופשיים קשורה ליכולתנו להכיר ולהבין את עצמנו.
הנחת הבסיס היא כי התפתחותו של כל אדם תלויה ביכולתו להימנע מפתרונות חיצוניים, לפתח את הקשב הפנימי (לתחושות, לנשימה, לרגשות, למחשבות), לחקור ולשחרר את האחיזה הרגשית של תפיסות ומסקנות, ולטפח את השקט הנפשי.

מהו אימון בשיטת סאטיה?

תהליך האימון מורכב מסדרת פגישות אישיות של שעה בשבוע.
כל פגישה היא בראש ובראשונה עצירה לצורך התבוננות. זוהי הזדמנות לעצור את מרוץ החיים לשעה בשבוע, ולהיכנס אל תוך מרחב שקט במחיצת מאמן קשוב, ערני וחומל.
תהליך האימון מתבסס על מודל ייחודי של הקשבה עמוקה ועל שאלות פשוטות וישירות. הוא מאפשר יצירת בהירות וזיהוי הפערים בין הרצוי למצוי – אותם פערים שגורמים לנו להרגיש חוסר שביעות רצון בתחומים מסוימים בחיינו.

(נטאלי בן-דוד אלנתן)

דרך הקשבה קפדנית לשפה המדוברת ולשפת התחושות והנשימה נחקור יחד:

  • באילו תחומים בחייכם אתם חווים חוסר שביעות רצון, ואיך החוויה הזאת מתבטאת במציאות.
  • מהן התפיסות, האמונות וההרגלים שאימצתם לאורך הדרך אשר הובילה אתכם לעצב כך את מציאות חייכם?
  • איך אותן תפיסות לא מודעות אוחזות בכם ומנהלות אתכם?
  • איך תוכלו לשחרר את עצמכם ממה שמגביל וחוסם, ולמצוא את הדרך לבטא במציאות את האדם הגדול שכל אחד מכם נועד להיות?

ובנימה אישית…

במשך הרבה שנים חיפשתי דרך להתגבר על מחסומים רבים בחיי ולפרוץ את "תקרת הזכוכית" שחסמה אותי מלבטא את עצמי באופן שלם. התנסיתי בשיטות טיפול רבות ומגוונות. החל מטיפול פסיכולוגי ממושך, ועד מגוון רחב של שיטות טיפול אלטרנטיביות המשלבות גוף ונפש. כל השיטות הללו קידמו אותי ואפשרו לי להעמיק את ההיכרות שלי עם עצמי, אבל תמיד רק עד גבול מסוים ולמשך זמן מוגבל, אשר מעבר לו נאלצתי להתמודד שוב עם אותם המחסומים.

כשפגשתי לראשונה בשיטת סאטיה הרגשתי מיד שמדובר בגישה שונה, הן מבחינת הבסיס התיאורטי הרחב שמשלב בין גישות שמקורן במערב ובמזרח, והן מבחינת הפרקטיקה של האימון עצמו. התחלתי להתאמן בשיטה, ונוכחתי לדעת שהתהליך הוא עמוק מאוד, ואינו מאפשר לי "לברוח" למנגנוני ההגנה הרגילים שלי ולהתחמק מלהתייצב מול המגבלות והפחדים שמנהלים אותי כבר שנים. במהלך אותה שנה דברים משמעותיים התחילו להתארגן אחרת במציאות חיי. לראשונה הרגשתי שאני הופכת להיות בעלת הבית של עצמי בתחומים שקודם לכן הייתי בהם מבולבלת וחסרת אונים.

כשנה לאחר שהתחלתי להתאמן בשיטה, החלטתי ללמוד אותה בכדי שאוכל לאמן בה אחרים. שיטת סאטיה הפכה מאז להיות עבורי דרך מקצועית ויעוד אישי. אני מוסיפה לחקור בעזרתה תהליכים של התפתחות אישית, ומגלה שוב ושוב עד כמה היא עמוקה ומאפשרת לאנשים רבים לפרוץ דרך ולחולל מפנה אמיתי ועמוק בחייהם.

כיום, כמאמנת, זוהי זכות גדולה עבורי ללוות אנשים ונשים במסעם האישי להתפתחות ולצמיחה. מדי יום אני עדה לגדולה יוצאת הדופן של אלה שבוחרים להתייצב באומץ אל מול הפחדים, התפיסות וההרגלים שמגבילים אותם, לחקור ולהתמיר אותם, ומתוך אחריות מלאה לחייהם מוציאים את עצמם לחופשי.

אני מזמינה אתכם להצטרף אלי לבלוג. לקרוא, להגיב, לשאול ולשתף.
מוזמנים להרשם כמנויים ולהתעדכן במייל עם כל פוסט חדש שאפרסם.

באהבה גדולה,

חגית.

מוזמנים לקרוא עוד: